Με εκπληκτική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Προμηθέας νίκησε άνετα 75-58 το Περιστέρι στην Πάτρα για την ένατη αγωνιστική της Basket League και ανέβηκε βαθμολογικά.

ΠΑΤΡΑ. Με καταπληκτική άμυνα και πολλά τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Προμηθέας νίκησε άνετα 75-58 το κακό Περιστέρι στο «Δημήτρης Τόφαλος» για την ένατη αγωνιστική της Basket league και έφτασε στο 3-2 σε πέντε ματς και χρωστώντας τέσσερα, αφήνοντας τους «κυανοκίτρινους» στο 5-4 στην πρώτη τριάδα.

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά με σερί 7-0 στην έναρξη της τρίτης περιόδου πήγαν στο +7 και στο +9 στην ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου και με τα συνεχόμενα τρίποντα στην αρχή της τετάρτης στο +16, βάζοντας τις βάσεις για την τελική επικράτηση.

Σε αυτήν συνετέλεσαν περισσότερο οι Μίλερ με 20, Γιαννόπουλος με 15 και Δημήτρης Αγραβάνης με 14 πόντους. Για τους «κυανοκίτρινους», διασώθηκαν οι Πέτεγουεϊ με 12 και Μάντζαρης με 11 πόντους.

Το Περιστέρι έκανε «πάρτι» στην αντίπαλη ρακέτα και έφτασε στο 0-8 στην αρχή της αναμέτρησης, εκμεταλλευόμενο την κακή άμυνα και τα άσχημα σουτ των Πατρινών και έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Γκρέι. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά βρήκαν μακρινά σουτ από τον Μίλερ και μείωσαν στο 5-10. Με πρωταγωνιστή τον Αγραβάνη στη συνέχεια και τους αιφνιδιασμούς, ο Προμηθέας μείωσε σε 11-13 με 6-0 σερί, όμως το Περιστέρι κατάφερνε να διατηρεί το +2 με +4 και με σκόρερ τον ΜακΛιν έφτασε στο 13-17 στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, το Περιστέρι έκανε 3-0 και έφτασε στο +7, όμως οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη είχαν χάσει την ευστοχία του πρώτου δεκαλέπτου. Έτσι, ο Προμηθέας βρήκε τους χώρους για να φεύγει σε αιφνιδιασμούς με τους Αγραβάνη και Γιαννόπουλο. Ο Γκρέι έφερε το 18-25, όμως ο Γιαννόπουλος βοήθησε σε σερί 6-0 για το 24-25. Το Περιστέρι διατηρούσε το +2 με +4 στη συνέχεια και έφτασε και στο 29-35, όμως οι Πατρινοί «ζεστάθηκαν» από τη γραμμή των 6.75 και με τα δύο τρίποντα του Γιαννόπουλου ισοφάρισαν σε 35-35 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου, με τον Προμηθέα να έχει 5/11 τρίποντα και το Περιστέρι 12/25 δίποντα.

Ο Προμηθέας εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια του Περιστερίου και με 7-0 σερί έφτασε στο 42-35. Ο Μπουρούσης μάζευε τα ριμπάουντ και βοήθησε τους «κυανοκίτρινους» με 5-0 σερί να μειώσουν σε 42-40. Ο Μίλερ πήρε την κατάσταση και όλες τις επιθέσεις πάνω του για τον Προμηθέα και με 7-0 προσωπικό σερί έφερε το 51-40. Με τις δύο ομάδες να μη σκοράρουν για κανά δίλεπτο, το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 53-44.

Ο Προμηθέας σημείωσε 12 πόντους με τέσσερα τρίποντα στο πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου και έφτασε αρχικά στο +5 και αμέσως στο +16 πρωταγωνιστές τους Δημήτρη Αγραβάνη και Αθηναίου. Οι «κυανοκίτρινοι» απάντησαν με τον ίδιο τρόπο, εκμεταλλευόμενοι τις επιπολαιότητες των γηπεδούχων, και με τον Πέτεγουεϊ μείωσαν σε 65-58 με 8-0 σερί και ξαναμπήκαν στο ματς. Ο Αγκμπελέσε έδωσε μια «ανάσα» στον Προμηθέα για το 67-58 και το ματς άρχισε να γίνεται «ροντέο» με τα συνεχόμενα άστοχα σουτ των δύο ομάδων στο ενάμιση λεπτό πριν το τέλος. Ο Μίλερ έφερε το 70-58 και «καθάρισε» το ματς, με τους Πατρινούς να φτάνουν στο τελικό 75-58 με 8-0 σερί.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 35-35, 53-44, 75-58

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 2 (4 ριμπάουντ), Αγραβάνης Δ. 14 (3/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Αθηναίου 6 (2), Γιαννόπουλος 15 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 λάθη, 3 κλεψίμτα), Μίλερ 20 (5/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ασίστ), Γκραντ 4 (12 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λούντζης 3 (1), Αγραβάνης Γ. 9 (1/4 τρίποντα), Χριστοδούλου 2, Ραντίσεβιτς.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): ΜακΛιν 4 (2/9 σουτ), Τζόουνς 6 (5 ριμπάουντ), Κρόκετ 2, Γκρέι 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη, 3 κλεψίματα), Μάντζαρης 11 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πέτεγουεϊ 12 (2/7 τρίποντα), Μπουρούσης 7 (2/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σαλούστρος, Βασιλόπουλος 4 (0/5 τρίποντα), Χάροου 5 (1).

Πηγή: sport-fm.gr