BΛΑΧΙΩΤΗ. Σημαντική βαθμολογικά νίκη για τον Αστέρα Βλαχιώτη που ανέβηκε στους 35 βαθμούς, αφήνοντας στους 31 βαθμούς δεύτερο το Ναύπλιο που έχασε 1-4 στην Βάρδα, και τρίτη την Σπάρτη στους 29 βαθμούς.

Στο Δημοτικό Στάδιο Βλαχιώτη οι γηπεδούχοι μπήκαν επιθετικά από το πρώτο λεπτό και με δυο πολύ εντυπωσιακά γκολ πήραν από νωρίς το προβάδισμα.

Στο 8ο λεπτό ο Ραχίμ με μια εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ από τα 35 μέτρα έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας του Κραβαρίτη.

Στο 24ο λεπτό ο Κουρτέσης με πολύ ωραίο σουτ έξω από την περιοχή διπλασίασε το προβάδισμα των γηπεδούχων.

Η εικόνα στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ήταν διαφορετική με τους Σπαρτιάτες, με δύο πολύ καλές στιγμές με τους Συρεγγέλα στο 47′ και διπλή ευκαιρία στο 52ο λεπτό με τους Συρεγγέλα και Σαμπατάκο και τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Διαμαντή, να αποσοβεί το γκολ.

Από μια αποβολή για τις δύο ομάδες, ο Τσιμικλής στο 56ο λεπτό, και ο Ζαϊμι στο 80ο λεπτό και οι δύο αποβλήθηκαν με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Την επόμενη αγωνιστική, Κυριακή 26 Ιανουαρίου, ο Αστέρας Βλαχιώτη ταξιδεύει στο Ναύπλιο για το ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής ενώ η Σπάρτη υποδέχεται τον Ολυμπιακό Ζαχάρως.

Διαιτητής: Ντάουλας (Δυτικής Αττικής), Βοηθοί: Οικονόμου (Δυτικής Αττικής), Μπουζοβίτης (Κορινθίας).

Αστέρας Βλαχιώτη (Γιώργος Κούτσης): 1 Διαμαντής, 2 Κουρτέσης, 4 Τζελίδης, 5 Μπριλλάκης, 3 Δημακάκος, 6 Σκεντεράϊ, 8 Αναστασόπουλος, 10 Αλ Αιν (57′ Νικλητσιώτης), 7 Ραχίμ (75′ Βουτσιώτης), 11 Ζαϊμι, 9 Παλιάτσος (91′ Κεχαγιάς).
15 Μάνος, 17 Διαμαντάκης, 13 Aρώνης, 18 Μαργαρίτης, 14 Κεχαγιάς, 12 Νικλητσιώτης, 16 Βουτσιώτης.

Π.Σ. “Η Σπάρτη” (Κώστας Οικονόμου): 1 Κραβαρίτης, 2 Κακάμης (83′ Πλατάνας), 8 Παναγιωτίδης, 4 Μπανούσης, 11 Σωτηρόπουλος (86′ Γραμματικός), 6 Αναστασάκος (46′ Συρεγγέλας), 16 Τσιμικλής, 17 Καλούσης (67′ Σικαλόπουλος), 7 Κάρδαρης, 18 Σαμπατάκος, 9 Γεμιστός.

Τρακάκης, Γραμματικός, Ρασσιάς, Πλατάνας, Κοντογιάννης, Σικαλόπουλος, Αιβαλιώτης, Συρεγγέλας.