ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ. Στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α1 τοπικής κατηγορίας ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ η ομάδα του Πολύβιου υποδέχθηκε τον ΑΟ Μονεμβασιάς στο κλειστό γυμναστήριο Μεγαλόπολης. Οι δύο ομάδες προέρχονταν από ήττες στην πρεμιέρα και ήθελαν την πρώτο φετινή νίκη τους. Αγωνιστικά ο Πολύβιος μετά από ένα ισορροπημένο α’ ημίχρονο κατάφεραν να ελέγχουν το ματς, να «χτίσουν» ένα μικρό προβάδισμα και να φτάσουν στην τελική επικράτηση με σκορ 66-55.

Αγωνιστικά οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο ματς και παρά το γεγονός ότι επιθετικά δεν ξεκίνησαν με τον ιδανικότερο ρυθμό, μοιράστηκαν τις εντυπώσεις στο α’ δεκάλεπτο, δείχνοντας ότι η αναμέτρηση θα εξελιχθεί σε ντέρμπι. Στην επανάληψη η εικόνα στο ματς ήταν λίγο καλύτερη με τις δύο ομάδες να συμπορεύονται στο σκορ μέχρι και το φινάλε του α’ ημιχρόνου για το 28-27.

Στην επανάληψη οι «γηπεδούχοι» ανέβασαν ρυθμούς και κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια προβλήματα επιθετικά στους «Λάκωνες» σε τέτοιο βαθμό ώστε να έρθει ένα μικρό προβάδισμα. Ο Πολύβιος έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 44-38 και μέγα ζητούμενο τη διατήρηση του προβαδίσματος ως το τέλος όπως και τελικά συνέβη με το τελικό σκορ στο 66-55.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Μεγαλόπολης | 02/11/2019 (19:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Μητσέας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-11 (Α’), 28-27 (Β’), 44-38 (Γ’), 66-55 (Δ’).
Α.Ε.Μ. ΠΟΛΥΒΙΟΣ (-): Γιαννακοπουλος 3(1), Ανδριόπουλος 4, Σιαμπάνης 10, Τρυφωνόπουλος 10(2), Σπύρου, Θεοδωρόπουλος 14(1), Δαλητσούρης, Βούλγαρης 15(1), Αναστασόπουλος 7(1), Σίδερης, Ραυτόγιαννης 3(1).
Α.Ο. ΚΑΣΤΡΟ ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑΣ (-): Τζάκας 2, Καμαρινός 19(2), Μανιατάκος 8(1), Κάτσαρης 15(1), Πατούχας, Τζαγισβίλι 8, Ψυχογιός, Μπατσάκης 3.

Πηγή: contraepithesi.gr