KAΣΤΟΡΙ. Η Α.Ε. Πελλάνας Καστορείου στον 46ο τελικό του Κυπέλλου Λακωνίας το Σάββατο 9 Μαρτίου επικράτησε του Πανγυθεατικού στα πέναλτι με σκορ 7-6 και κατέκτησε το δεύτερο Κύπελλο Λακωνίας στην ιστορία της.

Η Ένωση προηγήθηκε στο 42ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σικαλόπουλου ενώ ο Πλεμμένος διαμόρφωσε το 1 - 1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 78ο λεπτό του τελικό.

Η παράταση έληξε με σκορ 1 - 1 και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι.

Με σκορ 7-6 στα πέναλτι η Α.Ε. Πελλάνας Καστορείου κατέκτησε το Κύπελλο Λακωνίας για την περίοδο 2018-19.

Αναστασάκος Γιώργος το όγδοο πέναλτι για την Ένωση, 6-7

Μπουρελάκος το όγδοο πέναλτι για τον Πανγυθεατικό, μπλοκάρει ο Κραβαρίτης.

Κυπελλούχος η Ένωση.

Γκολ: Σικαλόπουλος με πέναλτι το 0 - 1 στο 43', Πλεμμένος με απευθείας εκτέλεση φάουλ το 1 - 1 στο 78'

Κόκκινη: Γρηγορακάκης με δεύτερη κίτρινη στο 88'.

Για τον Πανγυθεατικό ο Γιώργος Ξανθάκος επέλεξε τους Μακρής, Χρυσικάκος, Κουρτέσης, Γρηγορακάκης, Γιόνι Σουκούλι (88' Τσακωνάκος), Μιχελάκος, Μπουρελάκος, Πλεμμένος, Γραμματικός (90' Φατούρος), Τσίκαρης, Κατσικάς.

Για την Α.Ε. Πελλάνας Καστορείου ο Αλέξης Μαντζούνης επέλεξε τους:

Κραβαρίτης, Γιόυμπουε, Λαμπρόπουλος, Παναγιωτίδης, Κοντογιάννης, Γιώργος Αναστασάκος, Μουλιάτος, Πετζαρομάν, Μπαρόνε (68' Ζαραφέτας), Σικαλόπουλος, Κοτσοβός (91' Ηλίας Αναστασάκος).

Ευχαριστήριο στο κόσμο. Συγχαρητήρια στο Πανγυθεατικό

Η διοίκηση της Α.Ε. Πελλάνας Καστορείου ευχαριστεί το φίλαθλο κόσμο για την παρουσία του στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης και την στήριξή του στις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών στο τελικό Κυπέλλου του Σαββάτου 9 Μαρτίου. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους φιλάθλους της Ένωσης από τους Βόρειους Δήμους και την πόλη της Σπάρτης.

Η διοίκηση της Α.Ε. Πελλάνας Καστορείου συγχαίρει τον Πανγυθεατικό για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας Λακωνίας και για την πορεία του στο Κύπελλο Λακωνίας της περιόδου 2018-19 και την εμφάνιση του στο τελικό.