ΣΠΑΡΤΗ. Δυνατά ξεκίνησαν οι έμπειρες παίκτριες του Ερυθρού Αστέρα Πάτρας στο παιγνίδι βόλεϊ της Κυριακής 27-1-2019 στο κλειστό Γυμναστήριο της Σπάρτης, πίεσαν στο σερβίς με καλό μπλοκ και αποτελεσματική επίθεση κατόρθωσαν να πάρουν σταθερό προβάδισμα και να ξεφύγουν από την αρχή του πρώτου σετ (2-8), (7-13) και τελικά να το κερδίσουν με σκορ (18-25).

Αντίθετα η ομάδα του Σπαρτιατικού μπήκε μουδιασμένα στον αγώνα χωρίς την απαραίτητη συγκέντρωση, ενώ προσπάθησε να ισορροπήσει την κατάσταση στα επόμενα σετ, με εμφανώς καλύτερη ψυχολογία, παίρνοντας μάλιστα προβάδισμα στο σκορ του 3ου σετ (14-11, 15-12), ωστόσο αυτό δεν στάθηκε ικανό να αλλάξει κάτι σημαντικό για τη συνέχεια.

Οι φιλοξενούμενες δείχνοντας την ανωτερότητά τους και με καθαρό μυαλό στις κρίσιμες φάσεις πέρασαν αλώβητες με 0-3 σετ.
Επόμενο παιγνίδι της 9ης αγωνιστικής εκτός έδρας την Κυριακή 3-2-19 με την ομάδα της Παναχαϊκής 2014.

Τα σετ του αγώνα (0-3): 18-25, 22-25, & 23-25
Διατητές: Κανελλίδης Ι, Σοφού Ε.

Σπαρτιατικός Γ.Σ.: Προπονητές ( Κωνσταντόπουλος-Σταυρόπουλος) Έφορος ( Τρουγκάκος Ε.)
Λάμπρου Η, Δημητριάδη Ν, Καπετάνιου Ε, Χριστάκου Α, Βενιζέλου Ε, Κοχιαδάκη Α., Τσεμπελή Α, Πλειώτα Μ, Πετράκου Λ (λ), Τσεμπελή Ε (λ)., Παπασπυριδάκου Α., Κανελλίδη Γ.
Ερυθρός Αστέρας.: Προπονήτρια (Λεγάτου Ε.) Κασπίρη, Γκοτζιά, Καζακλή, Καϊση Τσούση, Στυλιανοπούλου Προσκεφάλα, Σταματοπούλου, Κόλλια, Τσιοδούλου, Κοντραφούρη, Σπυροπούλου, Μποτσάκη

Φωτογραφία: Δημήτρης Γιανναράκος