Πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 14 Ιουλίου το 5ο «Κρόνιον Πέρασμα», ο αγώνας υπεραπόστασης 70 χιλιμέτρων που διεξάγεται στον Πάρνωνα, το βουνό του Κρόνου, με αφετηρία και τερματισμό τον Άγιο Πέτρο Κυνουρίας.

Παράλληλα με τον μεγάλο αγώνα διεξήχθησαν και αγώνες μικρότερης απόστασης. Για δεύτερη χρονιά πραγματοποιήθηκε ο αγώνας «Δρόμοι Πάρνωνα» 37 χιλιομέτρων, ενώ για πρώτη φορά οι διοργανωτές πραγματοποίησαν και έναν ημιμαραθώνιο στην περιοχή.

Στο «Κρόνιον Πέρασμα» οι αθλητές των Σπαρτιατών Δρομέων, Γιάννης Δημόπουλος και Τάσος Καραμπάτος, κατέλαβαν την πρώτη (5:52:44) και δεύτερη (6:17:33) θέση αντίστοιχα, ανάμεσα σε 99 αθλητές που βρέθηκαν στην εκκίνηση του αγώνα.
Στον αγώνα των 70 χιλιομέτρων συμμετείχαν επίσης οι Σπύρος Θεοδοσόπουλος και Θύμιος Κωσταρίδης οι οποίο έτρεξαν στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους για τη συμμετοχή τους στο φετινό Σπάρταθλον καταλαμβάνοντας τις θέσεις 12 (7:22:23), 28 (7:59:09) και 29 (7:59:10). Στον αγώνα επίσης τερμάτισαν οι Θανάσης Καλαμαράς (7- 6:43:27), Ειρήνη Γιάννε (31- 7:59:54), Γιάννης Μαλτέζος (37 -8:36:33), Ευαγγελία Καργάκου (41 – 8:32:42), Ανθούλα Τσάτου (52 – 8:53:08) και Ιάκωβος Κουφοπαντελής (53 – 8:53:59).

Στα 37 χιλιόμετρα την 4η θέση με χρόνο 3:34:50 κατέλαβε Γιώργος Κατσής, και ακολούθησαν οι Γιώργος Κολόγιαννης (5η θέση) και Νίκος Δασκαλόπουλος (6η θέση) με χρόνο 3:44:03 και 3:47:34, αντίστοιχα. Κοινό τερματισμό καταλαμβάνοντας την 9η και τη 10η θέση αντίστοιχα είχαν οι Νίκος Ρουμελιώτης και Ηλίας Καππάκος με χρόνο 4 ώρες έκαστος, και ακολούθησε ο Δήμος Αγγελάκης στη 16η θέση με χρόνο 4:22:10. Την πρώτη θέση στις γυναίκες και 15η στη γενική κατάταξη κατέλαβε η Χριστίνα Χριστάκου με χρόνο 4:21:44, ενώ τέλος η Νάντια Γκαβάκου τερμάτισε στη 18η θέση της γενικής κατάταξης και 2η θέση στις γυναίκες με χρόνο 4:26:26.